Czym się różnią solarny od paneli fotowoltaicznych
Panele fotowoltaiczne i panele solarne to wbrew pozorom nie to samo, co prawda opierają się na tym samym źródle energii, ale w inny sposób ją wykorzystują. Panele solarne wykorzystują tą energię na podgrzewanie wody. Jest to dobry sposób na zmniejszenie wydatków energetycznych na podgrzewanie wody do użytku w gospodarstwie domowym.
Panele fotowoltaiczne mają za zadanie wytwarzać prąd z energii słonecznej. Zamontowane najczęściej na dachu budynku podłączone są do specjalnego akumulatora i magazynują energię w ciągu słonecznych dni. Nie jest to najnowsze osiągniecie technologiczne, ale co roku firmy produkują coraz skuteczniejsze konstrukcje fotowoltaiczne, więc ich wydajność stale rośnie.
Wikipedia i zastosowanie fotowoltaiki
Fotoogniwa są stosowane przede wszystkim jako trwałe, o dużej niezawodności, źródła energii elektrycznej w elektrowniach słonecznych, kalkulatorach, zegarkach, plecakach, sztucznych satelitach, samochodach z napędem hybrydowym, a także w automatyce, jako czujniki fotoelektryczne i fotodetektory w fotometrii. Inne zastosowania to:
elektronika użytkowa, kalkulatory, lampy ogrodowe, oświetlanie znaków drogowych i wspomaganie sygnalizacji świetlnej;
zasilanie elektroniki promów i sond kosmicznych, stacji orbitalnych i sztucznych satelitów ziemi (w przestrzeni kosmicznej promieniowanie słoneczne jest o wiele silniejsze);
doładowywanie akumulatorów w dzień i wykorzystywanie energii w nocy na jachtach, kempingach, domach jednorodzinnych;
zasilanie układów telemetrycznych w stacjach pomiarowo rozliczeniowych gazu ziemnego, ropy naftowej oraz energii elektrycznej;
zasilanie automatyki przemysłowej i pomiarowej;
produkcja energii w pierwszych elektrowniach słonecznych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogniwo_słoneczne
O zjawisku fotoelektrycznym
Efekt fotoelektryczny (zjawisko fotoelektryczne, fotoefekt, fotoemisja) ? zjawisko fizyczne polegające na emisji elektronów z powierzchni przedmiotu, zwane również precyzyjniej zjawiskiem fotoelektrycznym zewnętrznym ? dla odróżnienia od wewnętrznego.
W zjawisku fotoelektrycznym wewnętrznym nośniki ładunku są przenoszone pomiędzy pasmami energetycznymi, na skutek naświetlania promieniowaniem elektromagnetycznym (na przykład światłem widzialnym) o odpowiedniej częstotliwości, zależnej od rodzaju przedmiotu.
Emitowane w zjawisku fotoelektrycznym elektrony nazywa się czasem fotoelektronami. Energia kinetyczna fotoelektronów nie zależy od natężenia światła, a jedynie od jego częstotliwości. Gdy oświetlanym ośrodkiem jest gaz, zachodzi zjawisko fotojonizacji, natomiast gdy zachodzi zjawisko fotoelektryczne wewnętrzne, mówi się o fotoprzewodnictwie.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_fotoelektryczny